• تلفن09122330961
  • آدرستهرانپارس بلوار اتحاد خیابان ۱۱غربی روبروی نانوایی بربری پ ۲۵
  • ساعتهای آزادپشتیبانی 24 ساعته
  • تلفن09122330961
  • آدرستهرانپارس بلوار اتحاد خیابان ۱۱غربی روبروی نانوایی بربری پ ۲۵
  • ساعتهای آزادپشتیبانی 24 ساعته
قیر مخلوط یا محلول

تعریف گوگرد

گوگرد عنصری جامد شکننده ، زرد رنگ و در آب نا محلول بوده ولی در دی سولفید کربن محلول است . گوگرد عنصری ضروری برای حیات بوده و به مقادیر کمی در چربی ها ، سیالات بدن و ساختار اسکلت آن وجود دارد .

قسمت اعظم گوگرد تولیدی جهان برای تولید اسید سولفوریک ( H2So4 ) استفاده می شود. اسید سولفوریک عموماً در ساخت کودهای شیمیایی ، باتریهای سرب ـ اسید مصرف می شده و مقادیر کمی از گوگرد در ساخت لاستیکهای ولکانیزه ، حشره کش ها ، باروت و رنگدانه ها استفاده می شود.

گوگرد خالص بوی بسیار کمی دارد ولی ترکیبات آن معمولاً دارای بو هستند مثل سولفید هیدروژن ( H2S ) بوی تخم مرغ گندیده می دهد و همچنین بوی خالص سیر ، خردل ، پیاز و کلم ناشی از ترکیبات گوگردی است .

منابع تهیه این عنصر در دنیا شامل معادن گوگردی ، یا معادن سولفیدی و …. است در کشور ما ایران با توجه به منابع عظیم سوختهای فسیلی ، سالانه مقادیر زیادی از این اجزای ساختاری مهم در بسیاری از ترکیبات آلی و معدنی مانند مرکاپتانها ، تیوفها ، سولفیدها ، سولفاتها و … یافت می شود که هر کدام به نوبه خود کاربردهای مهمی در صنایع مختلف شیمیایی ، دارویی ، غذایی و … ایفا می کند.

خاورمیانه

در حال حاضر به عنوان منبع اصلی نفت و گاز طبیعی جهان مطرح می باشد با توجه به اینکه روند منابع نفتی منطقه به سمت سنگین تر شدن بوده و عمده منابع گازی بصورت ترش می باشد و از طرف دیگر جداسازی درصد بیشتری از ترکیبات گوگردی از نفت و گاز رو به افزایش است . ضمناً میزان مصرف گوگرد در صنعت محدود بوده و گوگرد مازاد با مقادیر نا چیزی به فروش می رسد.

لذا دست یابی به محصولاتی که در آن از عنصر گوگرد استفاده شود ضروری به نظر می رسد ، لذا از یک سو جهت حفظ منابع فسیلی و با توجه به روند کاهش تدریجی این منابع و روند رو به رشد تولید گوگرد مازاد ، تبدیل آن به ماده مصرفی ضروری به نظر می رسید.

با توجه به تحقیقات انجام شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت زنیط بهترین حالت مصرف گوگرد تبدیل آن به افزودنی اصلاح کننده قیرهای آسفالتی جهت مصرف این عنصر با ارزش و از سوی دیگر استفاده در آسفالت و بالا بردن کیفیت و عمر آسفالتهای تولیدی می باشد.

بخش عمده گوگرد مصرفی ایران در تولید اسید سولفوریک مورد استفاده قرار می گیرد در حال حاضر تعداد ۷ واحد اسید سولفوریک کم ظرفیت با مجموع تولید ۸۰ هزار تن در سال و جمع مصرف ۲۵ هزار تن گوگرد در مناطق مختلف ایران موجود است، که میزان تولید سالیانه گوگرد بیش از سه برابر میزان مصرف داخلی است می باشد لذا بیش از ۶۵% گوگرد تولیدی به بازارهای جهانی صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Buttonناصر پناهی
بازکردن چت
نیاز به مشاوره دارید؟
ناصر پناهی 09122330961
سلام
چجوری میتونیم راهنماییتون کنیم؟